سلامت

همه چیز درباره بادکش درمانی

بادکش‌درمانی (Cupping Therapy) روش درمان غیردارویی یا غیرپزشکی است که در آن فنجان‌هایی روی پوست قرار داده می شوند تا مکش ایجاد کنند.

این فنجان‌ها از مواد گوناگونی می‌توانند ساخته شده باشند. مانند:

شیشه
بامبو
سفال

طرفداران بادکش‌درمانی معتقد هستند که مکشِ فنجان‌ها جریان خون را به حرکت درآورده تا بهبودی را در طیف گسترده‌ای از بیماری‌های جسمی ترویج می‌دهند.

سابقه بادکش‌درمانی به فرهنگ‌های مصر باستان، چین و خاورمیانه بازمی‌گردد. در یکی از قدیمی‌ترین کتاب‌های پزشکی جهان به نام ابرس پاپیروس (Ebers Papyrus) نوشته شده است که مصریان باستان در 1550 سال قبل از میلاد مسیح از بادکش‌درمانی استفاده می‌کردند.
به گزارش مجله آی موز: در کل، جوامع پزشکی غربی به سختی می‌توانند ادعای طرفداران بادکش‌درمانی در مورد سلامت و بهبود را باور کنند. انجمن سرطان امریکا اعلام کرد: «شواهد علمی موجود از بادکش‌درمانی به عنوان راهی برای درمان سرطان یا بیماری‌های دیگر پشتیبانی نمی‌کند. گزارشاتی که در مورد درمان موفق با بادکش‌درمانی وجود دارد در اصل بیشتر بر مبنای حرف و حدیث مردم است تا تحقیقات.»

اما طبق تحقیقی که در سال 2012 انجام شد و در مجلهPLoS ONE به چاپ رسید، تأثیر بادکش‌درمانی می‌تواند بیش از یک داروی بی‌اثر باشد. محققان چینی و استرالیایی بیش از 135 تحقیق در مورد بادکش‌درمانی بین سال‌های 1992 و 2010 را مورد بررسی قرار دادند. آنها به این نتیجه رسیدند که بادکش‌درمانی می‌تواند در ترکیب با روش‌هایی مانند طب سوزنی، یا دارو در درمان بیماری‌ها و مشکلات گوناگونی مانند مشکلات زیر مؤثر واقع شود:

هرپس زوستر
آکنه
فلج صورت
اسپوندیلوز گردن

اما محققان پی برده‌اند که بسیاری از تحقیقاتی که مورد بررسی قرار گرفتند کمی متعصبانه و همراه با افزودن گرایش شخصی بوده است. آنها می‌گویند تحقیقات بهتری برای حصول نتیجه قطعی باید انجام شود.

 

انواع بادکش‌درمانی
بادکش‌درمانی انواع مختلفی دارد که عبارت‌اند از:

بادکش‌درمانی خشک (فقط مکش)
بادکش‌درمانی تر (ترکیبی از مکش و خونریزی دارویی کنترل‌شده)

در هر دو نوع بادکش‌درمانی، یک ماده قابل اشتعال مانند الکل، گیاه یا کاغذی داخل فنجان قرار گرفته و آتش می‌گیرد. همان‌طور که آتش در حال شعله‌ور شدن است فنجان به صورت سروته روی پوست بدن بیمار قرار می‌گیرد.

با خنک شدن هوای داخل فنجان، حالت مکش ایجاد می‌شود. این امر موجب می‌شود با پخش شدن رگ‌های خونی، پوست برجسته و قرمز شود. این فنجان معمولاً حدود 5 الی 10 دقیقه باید روی موضع قرار گیرد.

یکی دیگر از روش‌های مدرن بادکش کردن استفاده از یک پمپ لاستیکی برای ایجاد مکش در فنجان است. برخی از پزشکان از فنجان‌های سیلیکونی پزشکی استفاده می‌کنند. این ابزارها آن قدر قابل انعطاف هستند که از جایی به جای دیگر روی پوست حرکت داده می‌شود و تأثیری شبیه به ماساژ دارد.

در بادکش تر، یک مکش ملایم با استفاده از فنجان انجام می‌شود و حدود 3 دقیقه در همان حالت باقی می‌ماند. سپس، پزشک فنجان را برمی‌دارد و با استفاده از نیشتر یا چاقوی کوچک جراحی برش‌های سطحی روی پوست ایجاد می‌کند. در مرحله بعد، او مکش دوم را انجام می‌دهد تا مقدار کمی خون بیرون بزند.

پس از انجام این کار، موضع با پماد آنتی‌بیوتیک و بانداژ برای جلوگیری از عفونت پوشیده می‌شود. عمدتاً پوست طی مدت 10 روز به ظاهر عادی خود بازمی‌گردد.

طرفداران بادکش‌ درمانی بر این باورند که بادکش‌درمانیِ تر مواد غیرضروری بدن و سموم را از بدن خارج کرده و سلامت را بهبود می‌بخشد.

مزایای بادکش‌درمانی
انجمن بادکش انگلستان می‌گوید: «بادکش‌درمانی می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها را مداوا کند. این امر با تحقیقات پشتیبانی نمی‌شود. اما به گفتۀ این سازمان بادکش‌درمانی برای درمان بیماری‌های زیر مورد استفاده قرار گیرد:

ناهنجاری‌های خون مانند کم‌خونی و هموفیلی
بیماری‌های روماتیسم مانند آرتروز و فیبرومیالژیا
اختلالات باروری و بیماری‌های زنان
بیماری‌های پوستی مانند اگزما و آکنه
فشار خون بالا
میگرن
اضطراب و افسردگی
گرفتگی برونش که به دلیل حساسیت و آسم ایجاد می‌شود
رگ‌های واریسی

طرفداران بر این باورند که بادکش‌درمانی می‌تواند درد را کاهش دهد و از التهاب در سراسر بدن بکاهد و نیز می‌گویند این کار می‌تواند آرامش جسمی و روحی و سلامت را افزایش دهد.
عوارض جانبی بادکش‌درمانی
بادکش یک درمان نسبتاً ایمن است؛ مخصوصاً اگر توسط افراد حرفه‌ای و متخصصان سلامت که دوره‌دیده هستند انجام شود. عوارض جانبی بالقوه در بادکش‌درمانی شامل موارد زیر است:

درد خفیف
سوزش
کبودی یا خونمردگی
عفونت پوست
طبق انجمن بادکش انگلستان، افرادی که یکی از این مشکلات را دارند باید از بادکش‌درمانی اجتناب کنند:

زنان باردار یا قاعده
کسانی که سرطان متاستاز دارند (سرطانی که از یک قسمت به قسمت دیگر بدن سرایت می‌کند)
کسانی که شکستگی استخوان یا گرفتگی عضلات دارند
به گفتۀ این سازمان، بادکش‌درمانی نباید در برخی قسمت‌های بدن انجام شود. مانند:

ترومبوز عمیق سیاهرگ
زخم
شریان‌ها
جایی که نبض حس می‌شود

طبق اظهارات انجمن سرطان امریکا، یکی از مشکلات بادکش‌درمانی این است که شاید بیماران از درمان معمولی فرار کنند. «تکیه بر این درمان و به تأخیر انداختن یا اجتناب از درمان پزشکی مرسوم برای سرطان می‌تواند مشکلات جدی‌تری برای سلامت در پی داشته باشد.
بادکش‌درمانی هم مانند بسیاری از درمان‌های دیگر زیاد مورد مطالعه قرار نگرفته است. محققان می‌گویند بیشتر مطالعات در مورد بادکش‌درمانی کم بوده یا ضعیف طراحی شده است. تحقیقات بیشتری نیاز است تا ادعای مزایای این درمان بر سلامت را بتوانیم تأیید یا رد کنیم.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا