گلخانه

همه چیز درباره درخت انگور فرنگی

انگور فرنگی سیاه یک گیاه چند ساله است که میوه های خوراکی تولید می‌کند. این گیاه به ارتفاع 1.5 تا 2 متر رشد می‌کند. انگور فرنگی سیاه به مراقبت نسبتا کمی نیاز دارد و معمولا رشد آسانی دارد. این گیاه دمای زیر 30 درجه سانتی گراد و آفتاب کامل را ترجیح می‌دهد و در دماهای بالاتر برای جلوگیری از ریزش برگ ها، بهتر است در سایه جزیی کاشته شود. انگور فرنگی سیاه گیاه مقاومی است و می‌تواند حتی شرایط انجماد را تحمل کند. گیاه خود گرده افشان است و گل های نر و ماده در یک گیاه وجود دارند. گیاه انگور فرنگی سیاه در انواع خاک ها رشد می‌کند و خاک های مرطوب با زهکشی خوب را ترجیح می‌دهد. گیاه در اواسط بهار شکوفه می‌دهد و در تابستان میوه تولید می‌کند

میوه ها طعم بسیار خوبی دارند و به صورت خام و پخته مصرف می‌شوند و اغلب در کیک و مربا و … از آن استفاده می‌گردد. میوه های انگور فرنگی سیاه غنی از ویتامین C هستند. از برگ های این گیاه در غذاها نیز استفاده می‌شود. برگ های خشک شده نیز به عنوان چای استفاده می‌شوند. از برگ ها گاهی اوقات در مخلوط چای گیاهی استفاده می‌شود.

استفاده های دارویی

میوه انگور فرنگی سیاه منبع بسیار خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی است (به خصوص ویتامین C). این میوه ادرار آور و معرق است، مقاومت بدن را در برابر عفونت ها افزایش می‌دهد و برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا بسیار مفید است، اسهال و سوء هاضمه را برطرف می‌کند. برگ ها نیز مدر و معرق هستند. خیسانده برگ ها در درمان ورم، درد رماتیسمی و سیاه سرفه استفاده می‌شود، همچنین برای گلو درد و رفع زخم های دهان می‌توان آن را غرغره کرد. برگ ها در طول فصل رشد برداشت می‌شوند و می‌توان آن ها را به صورت تازه یا خشک شده مصرف کرد. دم کرده برگ ها ترشح کورتیزول توسط غدد آدرنال را افزایش می‌دهد و در نتیجه باعث افزایش فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک می‌شود. این اقدام ممکن است برای درمان بیماری های مرتبط با استرس مفید باشد. خیسانده ریشه های جوان در درمان تب اگزانتمی مفید است. جوشانده پوست درخت انگور فرنگی سیاه در درمان سنگ مثانه، ورم و تومور هموروئیدال موثر است. دانه ها منبع غنی از اسید گاما لینولنیک (اسید چرب غیر اشباع) است که به تولید مواد شبه هورمونی کمک می‌کند. این فرایند زمانی که در بدن مسدود می‌شود، باعث ایجاد اختلال در عضلات رحم، سیستم عصبی و سوخت و ساز بدن می‌شود. از میوه ها و برگ های گیاه انگور فرنگی سیاه در تولید مواد آرایشی و بهداشتی نیز استفاده می‌شود.

جزییات کشت

انگور فرنگی سیاه رشد خوبی در خاک های لومی مرطوب با زهکشی خوب دارد. در خاک های لومی شنی دارای بهترین رشد است. این گیاه خاک های رسی سنگین، خاک گچی و خاک خشک را دوست ندارد، اما می‌تواند در انواع خاک های غنی از مواد ارگانیک رشد کند. این گیاه برای این که رشد موفقی داشته باشد به میزان زیادی نیتروژن نیاز دارد. PH مناسب برای انگور فرنگی سیاه 6.7 تا 7 است ولی می‌تواند خاک های اسیدی را هم تحمل کند. این گیاه می‌تواند سایه را تحمل کند اما ممکن است عملکرد آن پایین آید. زمانی که گیاه در مکان های بادی کاشته می‌شود، میوه های کمتری تولید می‌کند. انگور فرنگی سیاه می‌تواند در دمای 20- درجه سانتی گراد زنده بماند ولی شکوفه ها در دمای 1- درجه سانتی گراد آسیب می‌بینند. بیشتر میوه ها بر روی چوب های یکساله تولید می‌شوند. هرس باید در طول پاییز انجام شود و یک سوم از تمام شاخه ها باید هرس شوند. شاخه های قدیمی که میوه دهی کمی دارند را باید حذف نمود. اگر گیاه به خوبی تغذیه شود رشد بسیار خوبی خواهد داشت و میوه های زیادی نیز تولید خواهد کرد. این گیاه خود گرده افشان است اما گرده افشانی می‌تواند توسط حشرات نیز انجام شود.

کاشت بذر انگور فرنگی سیاه

قبل از کاشت بذرها را به مدت 24 ساعت در یک کاسه آب ولرم قرار دهید. بذرها را در خزه اسفنگوم مرطوب در کیسه های پلاستیکی بدون منفذ قرار دهید، سپس کیسه پلاستیکی را به مدت 3 ماه در یخچال بگذارید. در طول سه ماه خزه را بررسی کنید و آن را مرطوب نگه دارید. بعد از گذشت سه ماه چند گلدان 10 سانتی متری آماده کنید و آن ها را از قسمت های مساوی شن و ماسه، لوم و کمپوست پر نمایید. به میزانی که کل مخلوط خاک مرطوب شود به آن آب اضافه کنید. هر بذر انگور فرنگی سیاه را در یک گلدان به عمق 6 میلی متر بکارید. بعد از کاشت بذر، به صورت نم نم آب اضافه کنید تا خاک به خوبی با بذر تماس پیدا کند. گلدان ها را در یک محل خنک، یا یک مکان با سایه جزیی یا در کنار یک دیوار جنوبی قرار دهید. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر انگور فرنگی سیاه 18 تا 23 درجه سانتی گراد است. تا زمانی که بذر جوانه می‌زند باید قسمت بالایی خاک را مرطوب نگه دارید. بین هر آبیاری اجازه دهید سطح خاک کمی خشک شود تا اطمینان پیدا کنید قسمت های زیرین خاک خیس نشده باشد. معمولا یک ماه بعد از کاشت بذر انگور فرنگی سیاه، اولین نهال تولید می‌شود. بعد از جوانه زنی، گلدان ها را به یک مکان روشن و امن منتقل کنید تا زمانی که نهال ها برگ های بالغ تولید کنند. در طول ماه های تابستان نهال ها را در یک مکان سایه دار قرار دهید. هر هفته به میزان یک یا دو اینچ آب به آن ها بدهید. در پاییز نهال ها را به مکان دائمی خود منتقل کنید.

نکته: در صورتی که بتوان شرایط را برای کاشت بذر انگور فرنگی سیاه فراهم کرد، می‌توان در هر زمان از سال اقدام به کاشت آن نمود.

 

نهال رد کارنت انگور فرنگی قرمز حبه ریز جزو میوه های کمیاب مناطق معتدل و سرد به شمار آمده و قادر به تحمل سرمای زمستان است. 

طعم این میوه ترش است. این میوه در کشورهای اروپایی برای درست کردن مرباهای نسبتاً گران‌ قیمت مورد استفاده قرار می‌گیرد

نهال انگور فرنگی ارسالی گلدانی می باشد به همین دلیل در تمام سال قابل کاشت در زمین و یا نگهداری در گلدان در آپارتمان را دارد.

نهال رد کارنت یا انگور فرنگی قرمز قادر است سرمای منفی 20 درجه سانتیگراد را تحمل کند

شرایط اقلیمی و خاک مورد نیاز

 رد کارنت انگور فرنگی قرمز حبه ریز جزو میوه های کمیاب مناطق معتدل و سرد به شمار آمده و قادر به تحمل سرمای زمستان است.

انگور فرنگی بیشتر تمایل به آب هوای خنک دارد.

 این گیاه به زمستان های متوسط تا طولانی نیاز دارد تا دوره استراحت خود را به پایان برساند.
نیاز سرمایی آن بسته به نوع رقم 800 تا 1500 ساعت دمای زیر 7 درجه سانتیگراد می باشد.
در دوره استارحت، این گیاه قادر است سرمای منفی 20 درجه سانتیگراد را تحمل کند.

مجموعه حرارتی مورد نیاز در دمای متوسط بالای 5 درجه سانتیگراد برای باز شدن جوانه ها، 20 تا 40 درجه روز و برای گلدهی 160 تا 200 درجه روز است. 

انگور فرنگی مقاوم به محل نیمه سایه بوده و به شدت نور کمتر نیاز دارد. وزش باد در مناطق پرورش این گیاه آسیب زیادی به آن وارد نمی کند اما وزش بادهای شدید به ویژه در زمان گرده افشانی موجب کاهش فعالیت زنبورها می شود.

انگور فرنگی قرمز مقاومت بیشتری به سرمای دیررس بهاره دارند. 

خاک های لوم با بافت سبک که پی اچ 6.5 تا 7 (خنثی) دارند برای احداث باغ انگور فرنگی مناسب هستند.

برداشت محصول رد کارنت

میوه های رد کارنت انگور فرنگی در تیر و مرداد ماه میرسند. برای ارسال میوه به بازار های دور ، میوه کمی سفت رس برداشت می شوند.

برای مصرف تازه خوری باید خوشه ها با دقت فراوان چیده شوند. 

میوه های انگور فرنگی بسیار حساس است و بعد از چیدن ، در نیم جعبه ها و یا سبدهای کوچک قرار داده و به محل خنک انتقال داده می شوند.

میوه های انگور فرنگی علاوه بر تازه خوری برای تهیه ژله ، آب میوه و مربا مورد استفاده قرار می گیرند. برای تهیه ژله ، میوه ها را کمی نارس برداشت می کنند تا میزان پکتین میوه بیشتر باشد.

تشکیل گل و میوه انگور فرنگی قرمز

ارتفاع بوته های رد کارنت یا انگور فرنگی قرمز حبه ریز  تا حدود 2 متر می رسد. در این رقم حبه ریز جوانه های بارور اکثرا در نوک شاخه های کوتاه تشکیل می شوند. هر جوانه بارور بین 8-30 عدد گل حاصل می شود.

اکثرا گل های رد کارنت یا انگور فرنگی توسط حشرات گرده افشانی می شوند.

روش کاشت بذر  :

توجه : بهترین و مناسب ترین خاک برای جوانه زنی بذرها به خصوص بذر گیاهان خاص و کمیاب ترکیبی از پیت ماس و خاک کوکوپیت است چون این خاک رطوبت را برای جوانه زدن بذرها به خوبی در خود نگه میدارد.

ترکیب خاک برای کاشت بذر انواع گیاهان f1 و خاص و کمیاب : ( ۳۰ درصد کوکوپیت + ۵۰ درصد پیت ماس + ۲۰ درصد پرلیت) البته از کوکوپیت خالی هم میتوانید استفاده کنید اما رشد بذرها خیلی به کندی و ضعیف صورت میگیرد برای تامین مواد مغذی جوانه ها بهتر است مقداری پیت ماس و یا اگر پیت ماس نداشتین از مقداری کود دامی یا ورمی کومپوست استفاده نمائید.

ابتدا باید خزانه ای آماده کنید تا بذرها در آن کاشته شوند و هیچوقت بذرها را مستقیم در گلدان اصلی نکارید.

برای خزانه گرفتن گلدانی با دهنه بزرگ اما ارتفاع کم تهیه کنید و درون آن خاکی که ترکیب نموده اید را بریزید و آبیاری کنید تا خاک خوب خیس شود چون بعداز پاشیدن بذرها نمیتوانید خوب آبیاری کنید حالا بذرها را به فاصله ۲ الی ۳ سانتیمتر بر روی خاک بپاشید ، لایه خیلی نازکی از خاک ترکیبی که درست کردین را روی بذرها بریزید مقدار ریختن خاک بر روی بذرها به اندازه بذر شما بستگی اگر بذرها ریز باشند مثل بذر حسن یوسف باید لایه خیلی نازکی بر روی بذرها بریزید و کاملا روی بذر را نپوشانید چون بذرهای ریز زود پوسیده میشوند و اگر بذرها متوسط هستند حدود نیم سانت و اگر بذرها بزرگ هستند با توجه به اندازه بذر باید خاک طوری باشد که خاک روی بذر را خوب بپوشاند.

حالا مجدد به آن آب بدهید اگر بذرها ریز هستند آب اسپره کنید چون آبیاری به غیر از اسپره کردن باعث جابجایی بذرها میشود. او اگر بذرها درشت هستند به آرامی آب بدهید.

سپس روی گلدان نایلون فریزر بکشید به طوری که هوا خارج نشود این کار باعث حفظ رطوبت و گرما میشود که عمل جوانه زنی به راحتی صورت میگیرد.

وقتی جوانه ها از خاک بیرون زدند نایلون را از روی گلدان بردارید و وقتی چهار یا شش برگ در آوردن آنها را از خزانه در بیاورد و در زمین یا گلدان اصلی با خاکی غنی به صورت جدا گانه بکارید.

دمای مناسب برای جوانه زنی اکثر بذرها ۱۸ الی ۲۵ درجه میباشد .

 

انگور سیاه فرنگی:

انگور سیاه فرنگی با نام انگلیسی Ribes و نام علمی Ribes nigrum از خانواده  Glissulariaceae، انگوری دانه ریز با شاخه های قهوه ای رنگ و برگهای پنجه ای شکل، معطر و به رنگ سبز تیره است که در جنگلهای اروپایی به وفور یافت میشود و به صورت تجاری کشت و پرورش داده میشود. گلهای آن سفید مایل به سبز است که در بهار شکوفا میشود. میوه های آن سیاه رنگ میباشد که در اواسط تابستان میرسند.

تکثیر:

تکثیر این گیاه به سه روش صورت میگیرد:

  1. قلمه زنی: میتوان از این گیاه در شهریور ماه قلمه های خشبی و نیمه خشبی تهیه نمود. قبل از کشت در خزانه بهتر است در هورمون ریشه زایی قرار گیرد و بعد در خزانه در محیطی مرطوب، روشن و به دور از نور مستقیم خورشید کشت نمود. بستر کشت نباید خشک شود.
  2. خوابانیدن: این روش ارقامی از انگور سیاه فرنگی استفاده میشود که دانه های درشتی دارد.
  3. کاشت با یذر

توجه برای کاشت بذرهای گونه های خاص گیاهان حتما از خاک کوکوپیت استفاده کنید چون این خاک رطوبت را به خوبی در خود حفظ کرده و جوانه زنی بذر ها راحت تر صورت میگیرد بعداز اینکه جوانه ها مقداری بزرگتر شدند آنها را به خاکی با مواد مغذی مناسب همان گیاه انتقال بدهید چون خاک کوکوپیت مواد غذایی در خود ندارد .

نیازهای محیطی:

بهترین شرایط آب و هوایی برای رشد آن، آب و هوای معتدل و مرطوب است اما نباید رطوبت زیاد باشد یا به عبارتی شرجی باشد زیرا باعث بیماری های قارچی مانند سفیدک میگردد. همچنین باید توجه داشت که سرمای دیررس بهاره یک خطر جدی برای آن است که باردهی را به شدت کاهش می یابد و به گیاه آسیب می زند. از نظر خاک، میتواند در انواع خاکها رشد کند اما بهترین رشد آن در خاک غنی و حاصلخیز و با زهکش مناسب است.

خواص:

  • این میوه غنی از ویتامین‌های B، A، C قندها و مواد معدنی است که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و برای سیستم عصبی هم مفید است.
  • ادرار آور است و باعث دفع اسیداوریک میگردد.
  • در درمان فشار خون،اختلال گردش خون در زنان یائسه و گرفتگی عروق مفید است.
  • برای درمان یرقان و تورم کبد توصیه میشود.
  • دمنوش برگ و سرشاخه ها، ادرار آور است و تعرق بدن را زیاد میکند.
  • دم نوش فوق، برای درمان روماتیسم و تسکین درد مفصلها بسیار موثر است.
  • این میوه از آنجایی که فعالیت غده آدرنال را تنظیم میکمد، در درمان آلرژی مثل آسم مفید است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا