گلخانه

همه چیز درباره درخت زغال اخته

کاشت و پرورش زغال اخته
گیاه زغال اخته به صورت درخت یا درختچه در کنار جریان آب و یا در بیشه ها می روید .گل های زغال اخته، زرد رنگ و خوشه ای می باشد و شهد فراوانی برای زنبورهای عسل دارد . برگ های سبز پررنگ و براق و نوک تیزی دارد. میوه ی آن به شکل بیضی و حدوداً به اندازه ی آلبالوی درشت است و طعم ترش و شیرینی دارد. رنگ میوه ی آن قرمز بسیار خوش رنگ می باشد .
زغال اخته در منطقه ی وسیعی از اروپا، آسیا به خصوص ایران، ارمنستان و قفقاز می روید. محل رویش این گیاه در ایران، در جنگل های ارسباران، کوه های البرز، منطقه ی الموت، کوهین قزوین و در جنگل های بین مازندران و گیلان می باشد.شکوفه های درخت ذغال اخته در اواخر فصل سرد زمستان، تقریباً سه هفته آخر، یا اوایل فصل بهار و پیش از پیدایش برگ ها پدیدار می شود. شکوفه های زغال اخته رنگ زرد بسیار زیبایی دارند و در خوشه های مدور بر روی شاخه های سخت گرد هم می آیند. از این رو به خوبی در زمینه تیره رنگ شاخه ها دیده می شوند. شکوفه های کوچک اخته در اواسط تابستان به میوه های شفتی تبدیل می شوند .میوه های بیضی شکل ذغال اخته به طول 1 تا 2/5 سانتی متر و پهنای یک سانتی متر ، در ابتدا زرد رنگ هستند و به تدریج رنگ آنها رو به قرمزی می رود و میوه های آن طعم ترش و شیرینی دارد.به طوری که میوه هایی که به رنگ قرمز تیره یا آلبالویی شوند قابل خوردن هستند.

کاشت آن به دو صورت استفاده از نهال های بذری و نهال های خوابانیده جداشده از پایه ی مادری می باشد. تکثیر نهال بذری آن مشکلات زیادی داشته و معمولا بذرها به سختی سبز شده و طول دوره رشد آن طولانی می باشد و نیاز به 6 الی 7 سال مراقبت دارد و پس از آن شروع به باردهی می کند. روش دیگر کاشت استفاده از نهال های خوابانیده می باشد که سریعتر به مرحله باردهی می رسند و نوع میوه آن قابل پیش بینی است.

کاشت متراکم در نقاط با آفتاب مستقیم و دمای بالا برای این گیاه مناسب تر می باشد و کاشت این گیاه بین سایر درختان با شرایط مشابه این گیاه نظیر فندق و سایر درختان که نیاز آبیاری مشابه داشته و ایجاد رقابت و سایه اندازی شدید ندارند مناسب تر است.خاک مناسب برای رشد و نمو این گیاه باید سبک و دارای مواد آلی کافی باشد چرا که ریشه این درخت افشان و سطحی می باشد. PH قابل رشد برای این گیاه بین 6 تا 8 می باشد و به نمک و شوری خاک حساس می باشد.

برای ایجاد باغ و کاشت نهال فاصله بین هر دو درخت 3 الی 4 متر و فاصله بین دو ردیف 3.5 تا 5 متر مناسب است. حفر گودال مناسب برای نهال شرایطی است که ریشه گیاه به صورت آزاد و خاک سبک و مواد آلی کافی در اطراف ریشه وجود داشته باشد.

درخت زغال اخته

کاربرد: حواشی خیابان،سطوح چمن،کنار آب،پاسیو،گلدان و تک درخت

شاخه های گسترده این درخت به صورت ردیف های افقی بر تنه قرار گرفته و نمایی عریض با تاج مسطح ایجاد می کند.اوائل بهار گل های کوچک و سفید که با ۴ براکته بزرگ احاطه شده کاملا درخت را می پوشاند.برگها پس از گلها ظاهر شده و به تدریج سبز رنگ می شوند.در پاییز میوه ها دانه های قرمز و برگها قرمز آتشین شده و سپس خزان میکند.

خصوصیات گیاهی

ارتفاع: ۳ تا ۹ متر قطر تاج پوششی:۴ تا ۷ متر

درختی است با تاج مسطح و شاخه هایی که در ردیف های مسطح قرار دارند.پوست تنه قهوه ای متوسط و فلس های پوست سوسماری شکل دارد.

برگ: برگها ساده و متقابل و کامل به طول ۷ تا ۱۵ سانتیمتر و پهنای ۴ تا ۱۰ سانتیمتر و نوک تیز هستند.در ابتدای رشد سرخ رنگ بوده که بتدریج به رنگ سبز درخشان در می آیند.در پائیز،قبل از خزان دوباره قرمز رنگ می شوند.

گل: کوچک تقریبا سفید رنگ که توسط ۴ براکته رنگین احاطه شده است.گل ها سطح درخت را از اسفند تا اردیبهشت می پوشانند.گل کامل ۱۰ تا ۱۲ سانتیمتر پهنا دارد.واریته Rubra براکته های صورتی تیره دارد.

میوه: شفت های سرخ خوراکی به صورت خوشه های بزرگ و گرد و جالب توجه هستند.از اوائل شهریور تا آبان ماه ظاهر می شوند.

سیستم ریشه: عمیق سرعت رشد:متوسط

نیاز های طبیعی

آب و هوا: بهترین رشد را در محیط های سرد می کند ولی گرما و سرما را تحمل می کند.از یخبندان زود رس که ممکن است به جوانه های صدمه بزند باید محافظت شود.

خاک: در انواع خاکها رشد می کند.خاک های اسیدی و مرطوب با زهکش خوب را نیز تحمل می کند.

تابش مستقیم خورشید و نیم سایه را می پذیرد.در مسیر وزش باد قرار نگیرد.

نگه داری

هرس: در فصل زمستان و فقط در صورت نیاز هرس شود.به یاد داشته باشید که جوانه گل بر شاخه های جوان رشد می کند.

تغذیه: تغذیه خاصی نیاز ندارد.

آبیاری: رطوبت زیاد را می پسندد.

آفات و بیماریها: مورد حمله حشرات مکنده قرار می گیرد.در صورت نیاز در بهار و اواخر پائیز با لیندن یا مالاتیون سم پاشی شود.نسبت به بیماریها تقریبا مقاوم است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا