گلخانه

همه چیز درباره کشت گل سنبل

گل سنبل هلندی عطر فوق العاده ای دارد و این عطر آن باعث شده که همه به این گل زیبا علاقه مند بشوند

کاشت پیاز این گل بسیار آسان میباشد اما چون گل زیبا و خاصی است خیلی ها فکر میکنن کاشت آن سخت است و تخصص زیاد میخواد

بعداز اینکه پیاز سنبل را تهیه کردین مقداری خاک سبک و به تعداد سنبل ها گلدان سایز۱۰ یا ۱۲ یا ۱۴ تهیه کنید (درسایت ما موجود است) یعنی دهنه گلدان۱۰ یا ۱۲ یا ۱۴ سانتی متر باشد توجه داشته باشید که همین سایز گلدان کافی است و سایز بزرگتر و کوچکتر مناسب نیست.

البته اگر قصد دارید چند پیاز را باهم در یک گلدان بکارید آن وقت باید سایز گلدانتان بزرگتر باشد در زیر تصاویری گذاشتیم که میتوانید از آن ایده بگیرید و دیزاین خوبی را در عید روی سفره هفت سین خود داشته باشید.

یک سوم گلدان را از خاک پر کنید سپس پیاز گل سنبل هلندی را به طوری که نوک آن به سمت بالا باشد درون گلدان قرار دهید و بقیه خاک را درون گلدان بریزید سعی کنید که خاک روی پیاز را کامل نپوشاند اگر مقداری از نوک پیاز از خاک بیرون باشد بهتر است حالا کافیست گلدانتان را خوب آبیاری کنید و در جایی خنک بگذارید مثلا بیرون از منزل در معرض هوای آزاد بله هوای آزاد تعجب نکنید سنبل و لاله در فصل سرما جوانه میزنن و در ایام عید به گل مینشینند.

اگر میخواهید قبل از عید گل سنبل شما خوب در آمده باشد بعداز اینکه پیاز شما در هوای آزاد جوانه زد و ساقه های آن بزرگ شدن و به نزدیک گلدان رسید حدود بیست روز مانده به عید گلدان خود را به محلی گرمتر انتقال بدید تا مراحل گلدهی زودتر انجام پذیرد.
زمان کاشت پیاز: بهترین زمان کاشت اواخر پاییز تا اواسط زمستان میباشد

نور: سنبل به نور زیادی نیاز دارد مخصوصا در زمان گلدهی پس اگر درون منزل نگهداری میکنید پرنور ترین مکان را برای این گل زیبا انتخاب کنید مثلا کنار پنجره جنوبی

آبیاری: سنبل به آبیاری زیادی احتیاج ندارد هر وقت که سطح خاک خشک شد آبیاری کنید مواظب باشید آبیاری زیاد باعث پوسیده شدن پیاز میشود

نگهداری : سنبل یک گل دائمی نیست پس نباید انتظار داشته باشید این گل همیشه بماند دوام گل نهایتا یک ماه میباشد اما بعداز از بین رفتن گل پیاز آن را از خاک در بیارید و ساقه آن را قطع کنید در محلی خشک و تاریک بگذارید تا سال دیگه هم میتوانید بکارید و سبز میشود

کود دهی: نیازی ندارد اما در صورت امکان مقداری ( ۱۰ درصد) کود دامی یا ورمی به خاک آن در زمان کاشت اضافه گردد

خاک : خاک مناسب برای سنبل کوکوپیت و پیت ماس میباشد یا اینکه مخلوطی از کود و خاک برگ و ماسه و خاک باغچه

البته پیاز سنبل را درون باغچه هم میتوانید بکارید و با شرایط آب و هوای بیرون خودش سبز شده و به گل مینشیند

 

گل سنبل از آن دسته گل‌هایی است که کمتر به‌عنوان گیاهی آپارتمانی به آن نگاه شده، ولی قابلیت این را دارد که به آسانی و حتی در فصول سرد در خانه پرورش بی‌آبد. 

از کجا بخرید

مراکز باغ‌داری انواع زیادی از پیاز گل با رنگ‌های متنوع را به‌طور خاصی پرورش داده، انبار می‌کنند. این پیاز‌ها ۱۰ هفته پس از کاشت گل می‌دهند.

گل دادن سنبل‌ در زمانی غیر از فصل معمول

برای این‌که پیاز‌ها گل بدهند، باید از روشی به نام «وادار کردن» استفاده کنید. برای این‌کار باید پیاز سنبل را که با گرما پرورانده شده‌اند و از پیازهای معمولی این گل گران‌تر می‌باشد، برای چندین هفته در مکانی تاریک قرار دهید تا جوانه‌های گل رشد کنند. برای درست کردن یک گلدان زیبای سنبل، با کاشتن ۳ پیاز سنبل با رنگ مشابه در گلدان‌های مجزا شروع کنید.

چگونه این کار را انجام دهید

 • یک گلدان کوچک (۸ سانتی‌متری) را تقریبا تا دهانه از فیبر مرطوب پیاز گل پر کنید و سپس پیازی را با ملایمت در نیمه گلدان فرو کنید.
 • اگر پوست حساسی دارید، وقتی در حال کاشتن پیاز‌ها هستید، دست‌کش بپوشید، چون کریستال‌های (پرز)‌ ریز و سوزن مانندی آزاد می‌کنند که می‌تواند پوست را اذیت کند.
 • نزدیک به ۱۰ هفته گلدان‌ها را در یک مکان تاریک و سرد مانند گاراژ یا انبار قرار دهید تا ریشه‌ها رشد کنند.
 • اگر بیش از یک گونه را پرورش می‌دهید، برای اجتناب از در هم شدن آن‌ها با هم، نام یا رنگ آن‌ها را روی گلدان بنویسید.
 • پیاز‌ها را به‌طور منظم بررسی کنید و اگر کمپوست به‌نظر خشک می‌رسد، به آن آب بدهید. وقتی جوانه‌ها ظاهر شدند، صبر کنید تا ارتفاع آن‌ها نزدیک به ۵ سانتی‌متر برسد و سپس ۳ گلدان را در یک ظرف کاسه شکل ۱۸ سانتی‌متری قرار دهید. فواصل آن‌را با کمپوست پر کنید‌ و آن‌را در مکانی روشن قرار دهید تا گل دهد.

توجه و مراقبت در مرحله بعدی

سایت آی موز : کمپوست را مرطوب نگه دارید. پیاز‌ها بعد از گل دادن می‌میرند و بهترین کار این است که از گیاه جدا شوند، می‌توانید آن‌ها را به کمپوست خود اضافه کنید ولی مطمئن شوید که به‌خوبی ریزشان کرده‌اید.

 

پرورش سنبل در خانه

توصیه‌ها:

 1. دنبال پیازهای با کیفیتی باشید که اغلب بزرگ و سفت هستند. اگر آن‌ها را از گل‌خانه تهیه می‌کنید، همیشه باید پیازهای تازه را انتخاب کنید.
 2. وقتی پیاز‌ها را خریداری کردید، به‌دنبال نشانه‌های خرابی، بیماری و قارچ باشید. پیازهای بد را دور بی‌اندازید، چون گیاهانی که از آن‌ها رشد می‌کنند سالم نیستند. افزون بر این می‌توانند گیاهان سالم را نیز مبتلا کنند.
 3. قبل از اولین یخ‌بندان پیاز سنبل را در خاک بکارید. این زمان بسته به مکان‌های مختلف تغییر می‌کند. در برخی جا‌ها می‌تواند در شهریور یا مهر ماه یا حتی در اواسط دی باشد. هر زمان از سال که باشد، ‌لازم است پیازهای سنبل در پاییز کاشته شوند.
 4. پیاز‌های سنبل را به زور در زمین فرو نکنید. در عوض زمین را به اندازه کافی (نزدیک ۱۵-۲۰ سانتی‌متر) گود کنید. پیاز‌ها را در عمق ۵ تا ۷ سانتی‌متری بکارید. پیازهای بزرگ‌تر به فضای بیشتری نیاز دارند.
 5. در طی فصل سرما باید پیاز را با پوشال یا برگ بپوشانید تا به کود تبدیل شود. در صورتی که در منطقه خیلی سردی زندگی می‌کنید، پیاز‌ها را در عمق بیشتری بکارید. این کار پیاز‌ها را دور از خاک یخ زده نگه می‌دارد. به حد کافی پیازهای خود را تغذیه کنید.
 6. پیاز گل سنبل را به‌طور کامل آب دهید. پیاز‌ها را خشک نگه ندارید و زیادی هم به آن آب ندهید. وقتی گیاه گل داد، نسبت به قبل به آب کمتری احتیاج دارد.

پرورش گل سنبل     
سنبل گیاهی است که از زمانهای قدیم کاشتن آن متداول بوده است .گیاه سنبل از خانواده سوسنیها و پیازی ، به بلندی ۱۵ تا۲۰ سانتیمتر و گل های زودرس آن بشکل خوشه انتهای ساقه گوشتی معمولا از نیمه اسفند تا فروردین باز میشود و به رنگهای سفید ، قرمز ، آبی ، بنفش ، صورتی و زرد و غیره است .
این گیاه را در آپارتمان می توان درون پیت ، ماسه و یا آب پرورش داد .
برای نگهداری آن در آب به گلدانهای مخصوصی نیاز دارد که دارای دهانه ای گشاد و گلوگاهی باریک باشند ، بقسمی که آب ریشه ها را فرا گرفته و مماس با انتهای پیاز گل باشد.سنبل ، در تاریکی مطلق ریشه تولید میکند .
بنابراین بهتر است بدین منظور پیاز را در قفسه آشپزخانه گذارده و حرارتی معادل ۹ – ۱۱ درجه سانتیگراد برای آن فراهم نمود .
پیازهائیکه در شن خوابانده شده اند را لازم است با گلدان در نقطه ای از باغچه که از خطر یخبندان محفوظ باشد دفن نمود .
برای اینکه بیرون آوردن گلدان از خاک در زمستان آسان شود می توان قبلا پوششی اطراف گلدان قرار داد.
زمانی سنبل را به روشنائی آورید که جوانه ها آنقدر برجسته شده باشند که بشود آنها را با دست لمس کرد .

 

-هیچگاه گیاه را در مکانی که خیلی گرم باشد قرار ندهید .
-هرچه می توانید بر روی برگها آب بپاشید تا شادابی خود را حفظ کنند .
برای نگهداری سنبل در منزل پیازهای پرورش یافته مخصوص مورد نیاز است که معمولا پس از یکبار گل دادن غیر قابل استفاده میشوند مگر اینکه در خاک مناسبی رشد کرده باشند که در این صورت هم ممکن است پیازچه ها دوسال طول بکشد تا گل بدهند .
در کشور هلند مخصوصا نواحی هارلم مزارع بزرگی از سنبل و لاله کاشته می شود، برتری ای که این کشور بر سایر کشورها دارد و گلهای سنبل آنجا در عالم معروف شده بواسطه وجود سه عامل اصلی :
▪▪مواظبت ، دقت و منطقه مساعد از نظر جوی و زمین حاصلخیز آنست که چنین عوامل مساعدی کمتر در یک جا جمع میشود .
بخصوص در ایران که هوای خشک و آفتاب سوزان و روشنائی زیاد آن چندان مساعد برای پرورش سنبل بشکل سنبل هلند نیست .
▪در هلند تقریبا پنج هزار هکتار زمین که پنجاه میلیون متر مربع میشود برای کاشتن سنبل و لاله تخصیص داده شده که منظره زیبا و فریبنده آن همه ساله عده زیادی را برای تماشا به آن کشور میکشاند .
این زمینها اصولا از شنهای نرم کنار دریا که مملو از نرمه صدفهای دریائی است تشکیل شده و بدست گلکاران مقدار کود گاو یا تورب پوسیده با آن مخلوط میشود .

 

زیرا بهترین خاک برای پرورش سنبل باید مخلوطی از دو سوم شن و یک سوم مواد پوسیده مغذی باشد .
چون سطح این مزارع پست تر تز دریاست همیشه چند دسیمتر زیر زمین آب وجود دارد که در نتیجه خاک مزارع را مرطوب نگه میدارد .
با این ترتیب حتی تابستان هم مزارع سنبل هلند احتیاجی به آبیاری ندارد .
تمام این مزارع را به قطعات مربع مستطیل تقسیم کرده ، اطراف آنرا پرچین های تازه از نی کاشته و محصور ساخته اند تا سنبل ها و لاله ها از صدمه بادهای کنار دریا مصون بمانند .
با این ترتیب است که همه ساله میلیونها پیاز سنبل و لاله یا گل آنها از هلند به تمام نقاط جهان صادر میشود .

 

●گیاه سنبل را اصولا به سه دسته تقسیم می کنند :

۱ – سنبل هلندی H.Orientalis.
۲ – سنبل ولایتی یا پاریسی H.O.Pronncialis.
۳ – سنبل رومی H.O.Olbulus.
وجه تمایز سنبل هلندی با دو قسم دیگر ، پهنا و حجم خوشه گل آنست و دانه های گل روی خوشه کاملا چسبیده و نزدیک به یکدیگر میباشند .
سنبل هلندی دارای دو جور : پرپر و کم پر میباشد .
ولی خوشه گل کم پر قوی تر و بیشتر از جور پرپر برای تهیه گل پیش رس مستعد میباشد .خوشه گل سنبل هلندی پرپر کوچک تر و دانه های گل آن هم ریزتراست .
سنبل ولایتی همان سنبل های ایرانی است که از قدیم در ایران برای ایام نوروز می کاشته اند و پیازهایآنرا غالبا از مازندران می آورند .

 

خوشه گل های آن تنبل و تنک که بین دانه های گل فاصله زیاد دارد گرچه این قسم سنبل به زیبائی سنبل هلندی نیست ولی چون پیازهای آن کاملا روستائی و سالیان متمادی در زمین باقی مانده خود بخود زیاد شده همه ساله بهار بوته های قوی و پر پشتی از آن بیرون آمده و گل ریزان میکند ، برای باغهای روستائی ، کنار چمن زارها ، گل بهاری مناسبی است .رنگ گلهای این قسم که هم پرپر و هم کم پر است قفائی روشن یا سیر میباشد .
بوته سنبل رومی کوچک تر و خوشه گلش که از هر بوته بیشتر از یکی بیرون نمی آید خیلی کوچک و تنک ولی معطر و خوشبو است ، رنگ گلهایش سفید و زودتر از سنبل هلندی باز می شود .

●روش کاشت و تکثیر :
گل سنبل را با کاشتن پیازهای کوچک که پس از یک عمل مختصر روی پیاز اصلی تولید میشود زیاد می کنند .تعداد این پیازچه ها به نسبت جور آن کم و زیاد می باشد .
برای اینکه از یک پیاز سنبل بخواهند پیازهای کوچک گرفته آنرا زیاد کنند ، باید یک ماه قبل از موقع کاشتن ته پیاز را بشکل مخروط کوچکی با چاقو در آورده یا آنرا بشکل صلیب شکاف داده بگذارند جای برش خوب بخشکد . آنوقت آن پیاز را در عمق کمتری از پیازهای دیگر که برای گل آن می کارند بکارند .
پیازهای سنبل را به نسبت استفاده ای که از گلش میبرند بطرق مختلف میکارند .چنانچه برای گل چیده و زیاد کردن آنها را در هوای آزاد روی زمین و برای تزئین اطاقها و سالون در گلدان یا ظروف آب میکارند .

بهترین فصل برای کاشتن پیازهای سنبل در گلدان یا ظروف آب ماه آبان و آذر است اگر بخواهند زودتر از فروردین از گل سنبل استفاده کنند باید گلدانهای ۱۰ سانتیمتری را با خاک خیلی سبک و مملو از مواد پوسیده باین ترتیب : ۵ قسمت خاک رسی و شنی ۳ قسمت کود کاملا پوسیده و ۲ قسمت ماسه شسته پس از آنکه قبلا کف گلدان را برای زه کشی و رد شدن آب زائد آن حاضر کرده باشند پر کرده بعد پیاز سنبل را بطوری در گلدان بگذارند که تمام پیاز در خاک باشد .
این گلدانها را پس از آب دادن در زمین فرو می کنند ، حرارت زمین سبب می شود که پس از یک تا یک ماه و نیم پیازها کاملا ریشه کرده و جوانه برگها نوک پیاز پدیدار شود ، آنوقت گلدانها را بیرون آورده زیر شاسی یا توی گلخانه معتدل میگذارند تا نمو کرده و گلهای آن باز شود .
به نسبت گرمای گلخانه گلها زودتر یا دیرتر شروع بباز شدن می کنند .

 

برای کاشتن پیاز سنبل در آب فقط گذاردن پیاز روی ظروف مملو از آب که در آن مقدار کمی خاکه ذغال ریخته باشند کافی نیست بلکه باید آنها را مواظبت کنند که قبل از بیرون آمدن برگهای گیاه پیازها کاملا ریشه های خود را در آب منتشر کرده باشند .
برای این کار بطوریکه قبلا گفته شد بهتر است روی هر پیاز کلاهک کاغذی گذاشته شود تا روشنائی کمتری به نوک پیازها برسد .در نتیجه دیرتر سبزه آن نمو می کند .
ضمنا مواظبت نمایند همیشه آب ظرف به اندازه باشد که سطح آب مماس با ته پیاز بوده و فقط ریشه گیاه در آب بماند .
برای کاشتن سنبل در هوای آزاد روی زمین نکته قابل توجه وجود خاک سالم و سبک است و اگر خاک زمین مساعد نباشد باید قبلا آنرا اصلاح کرده بعد ماه آبان و آذر پیازها را به عمق ۱۵ سانتیمتر و اگر در آن منطقه سرمای زمستان سخت و ممکن است در چنین عمقی رطوبت زیاد نفوذ کرده یخ بزند ، پیازها را عمیق تر بکارند .
پس از آنکه گلهای سنبل تمام شد باید نیمی از برگهای آنرا بریده و ماه خرداد و تیر که برگ های باقیمانده زرد شده و خشکید پیازها را از زمین خارج کرده پس از آنکه چند روز در معرض هوا گذارده و رطوبت آنرا گرفتند آنها را در انبار یا اطاق خشک و تاریک برای کاشتن سال بعد نگهداری نمایند .

تکثیر :
زیاد کردن گل سنبل به روش جدا کردن پیازچه ها بترتیبی که در بالا اشاره شده انجام می گیرد .

 

همیشه با شنیدن نام سنبل یاد سفره های هفت سین می افتیم. یکی از معروفترین گلهای ایران سنبل نام دارد. گونه هلندی سنبل دارای ساقه خوشه ای ، پر از غنچه های ریز و معطر میباشد.

سنبل به رنگهای سفید ، قرمز ، بنفش ، صورتی و زرد میباشد.

طرز کاشت در فضای باز

کاشت پیاز گل سنبل همانند سایر پیازها در اواخر پاییز صورت می گیرد و نیاز به طی کردن دوره سرمایی دارد .برای کاشت پیاز گل در محیط باز ، مکانی را انتخاب کنید که در دوره نیاز گرمایی روزانه حدود ۵ ساعت نور مستقیم خورشید را دریافت  نماید . گل سنبل در سایه نیز امکان رشد دارد ، ولی از کیفیت شکوفه های آن کاسته می شود.

برای کاشت باید خاک باغچه را تا عمق ۳۰ الی ۳۵ سانتیمتری گود برداری کرد ، و سپس به عمق ۱۰ سانتیمتر ته گودال را با خاک برگ و یا پیت ماس و یا کمپوست برای زهکشی بهتر خاک پر نمود. پیاز را در عمق ۱۵ الی ۲۵ سانتیمتری زمینبکارید.

برای رشد بهتر پیازها و استفاده از آن در سال بعد بهتر است پیاز ها از یکدیگر فاصله ۱۰ الی ۱۵ سانتیمتری داشته باشند.

بعد از کاشت پیاز ها را یک نوبت آبیاری کنید و برای آبیاری های بعدی ، معمولا بارش های پاییزی و زمستانی ، رطوبت کافی را در اختیار گیاه قرار می دهد. در صورت وقفه طولانی در بین بارش ها می توانید از آیباری دستی بهره بگیرید . توجه داشته باشید در هنگام کاشت پیاز سنبل به خاطر اسیدی بودن پوسته آن دستکش بپوشید تا دستان شما آسیبی نبینند .

زمان گلدهی پیاز گل در فضای باز نسبت به کاشت در گلدان کمی دیر تر است. با گرم شدن هوا سنبل به گل مینشیند.

روش کاشت پیاز سنبل در گلدان

پس از خرید پیاز گل ، یک گلدان با دهانه ۱۲-۱۰ سانت و ارتفاع ۳۰ سانتیمتر با سوراخ های مناسب انتخاب کنید. دقت کنید گلدان زهکشی مناسبی داشته باشد.

گلدان را با خاک سبک و زهکشی مناسب مخلوطی از خاک برگ پوسیده و ماسه(قسمت بیشتر خاک مورد نیاز این گل باید ماسه باشد. حدود ۷۰% ماسه و مابقی خاک برگ ،کوکوپیت و  یا پیت ماس)

در صورتیکه پیاز دوره سرما را طی نکرده باشد ، پیاز را  طوری در گلدان می کاریم تا نوک پیاز در سطح گلدان باشد و اطراف آن را با خاک سبک  میپوشانیم.

 گلدان را یکبار آبیاری می نماییم  و سپس گلدان را در مکانی سرد و تاریک همانند انبار و گاراژ (زیر ۹ درجه سانتیگراد) به مدت ۱۰ هفته نگهداری می کنیم . برای در امان ماندن از نور می توان روی گلدان ها را با مالچ پوشاند تا در برابر تغییرات روشنایی و سرما مقاومت داشته باشد . سپس گلدان را  آبیاری می نماییم و در دفعات بعد با خشک شدن سطح خاک اقدام به آبیاری بصورت کم ( غرقاب کردن گلدان اشتباه است و باعث پوسیدگی پیاز گل می شود) تا حدی که خاک مرطوب شود آبیاری می کنیم .

هنگامی که گیاه شروع به سبز شدن کردند و ارتفاع آنها به ۳ الی ۵ سانتیمتر رسید می توان آنها را به فضای داخل خانه در فضای روشن و بدور از تابش مستقیم و در دمایی حدود ۱۵ درجه می توان نگهداری کرد. زمانی که ارتفاع ساقه گل به ۱۰ سانتیمتر رسید می توان گیاه را در معرض تابش نور خورشید قرار داد . گیاه معمولا بعد از ۳ هفته شروع به گلدهی می کند .در این مدت آبیاری منظم باید صورت گیرد. دقت شود آب در پای گلدان ریخته شود و از پاشیدن آب بر روی برگها خود داری شود که این امر موجب پوسیدگی  گلها می شود.

برای تنظیم دوره گلدهی می توان شرایط دمایی را تغییر داد تا گیاه دیرتر و یا زودتر به گل بنشیند . البته این امر پس از سبز شدن و سپری شدن دوره سرمادهی گیاه صورت می گیرد.

اگر میخواهید برای ایام عید نوروز پیازی سنبل گل بدهد ، اواخر بهمن گلدان را به مکان گرمتر ببرید. با افزایش دما گلدهی زودتر انجام میشود.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا