مهران غفوریان (زادهٔ سوم شهریور ۱۳۵۳ در تهران) بازیگر، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس ایرانی سینما و تلویزیون است.

مهران غفوریان بازیگر، کارگردان و فیلم‌ نامه‌ نویس سینما و تلویزیون سوم شهریور ماه پنجاه و سه (۱۳۵۳/۶/۳) در خیابان مولوی تهران دیده به جهان گشود. وی در محله دریا و تهرانسر بزرگ شد. پدرش وی افسر نیروی دریایی و اهل تهران و مادرش تبریزی است. یک برادر به نام مهدی دارد که از او ۵ سال بزرگتر است و آهنگسازی می‌کند. پدر مهران غفوریان در سال ۱۳۷۲ فوت کرد.

 

مهران غفوریان کمربند مشکی کاراته دارد، بسیار مهربان و با گذشت است و مادرش را خیلی دوست دارد. وی در تاریخ ۱۳ دی ماه ۹۳ متاهل شد و چندی پیش از آن در برنامه تلویزیونی گلخانه خبر نامزدی اش را اعلام نموده بود.

 

غفوریان سال ۱۳۷۳ وارد دانشگاه شد و در رشته نقاشی به ادامه تحصیل پرداخت. بازیگری را با مجموعه طنز جنگ ۳۹، داریوش کاردان آغاز کرد و خیلی زود به جرگه کارگردانان تلویزیونی پیوست. از سال ۱۳۷۶ بود که برنامه گلها را ساخت و پس از آن حرف تو حرف، سپس در برنامه ۱۳۷۷ ، با مهران مدیری هم بازی شد، سپس این چند نفر را کارگردانی کرد که در بین مردم به نام هژیرها معروف شده بود. بعد از آن هم، زیر آسمان شهر را ساخت که آغازی شد برای پخش هر شب سریال ها در تلویزیون، با موفقیت این مجموعه وی مبادرت به ساخت سری دوم و سوم آن نمود.

 

غفوریان سپس در سال ۱۳۸۲ شروع به ساخت یک سریال نود شبی دیگر به نام «ورود ممنوع، ممنوع» کرد که ساخت این مجموعه پس از پخش چند قسمت از سوی مدیر وقت گروه فیلم و سریال شبکه پنج سیما متوقف شد. پس از آن وی بیشتر به بازی در فیلمهای سینمایی و سریالهای تلویزیونی مشغول شد و تنها یک فیلم تلویزیونی به نام «من پلیس نیستم» ساخته است. در ادامه ضمن نگاهی به کارنامه هنری این بازیگر با استعداد ایرانی ، جدید عکس های منتشر شده او در اینستاگرام ، فیسبوک و سایر شبکه های اجتماعی را ملاحظه فرمایید.

 

فیلم های سینمایی مهران غفوریان

۱۳۹۳- فیلم سینمایی مجرد ۴۰ ساله – کارگردان شاهین باباپور
۱۳۹۲ – فیلم سینمایی کالسکه – کارگردان آرش معیریان
۱۳۹۱ – فیلم سینمایی جابه‌جا – کارگردان علی توکل‌نیا
۱۳۸۹ – فیلم سینمایی پیتزا مخلوط – کارگردان حسین قاسمی جامی
۱۳۸۹ – فیلم سینمایی سه نفر روی خط – کارگردان خسرو ملکان
۱۳۸۹ – فیلم سینمایی فوتبالی‌ها – کارگردان سیامک خواجه‌وند
۱۳۸۸ – فیلم سینمایی پرواز مرغابی‌ها – کارگردان علی شاه‌حاتمی
۱۳۸۸ – فیلم سینمایی حلقه‌های ازدواج – کارگردان شاهین باباپور
۱۳۸۸ – فیلم سینمایی شیر و عسل – کارگردان آرش معیریان
۱۳۸۵ – فیلم سینمایی دختر میلیونر – کارگردان اکبر خامین
۱۳۸۵ – فیلم سینمایی زن بدلی – کارگردان مهرداد میرفلاح
۱۳۸۵ – فیلم سینمایی کلاهی برای باران – کارگردان مسعود نوابی
۱۳۸۳ – فیلم سینمایی انتخاب – کارگردان تورج منصوری
۱۳۸۳ – فیلم سینمایی شارلاتان – کارگردان آرش معیریان

 

سریال های تلویزیونی و نمایش خانگی مهران غفوریان

۱۳۹۳ – سریال تلویزیونی در حاشیه – کارگردان مهران مدیری
۱۳۹۳ – سریال تلویزیونی سیگنال موجود است – کارگردان مهدی مظلومی
۱۳۹۳ – سریال تلویزیونی خاتون – کارگردان مرتضی آتش زمزم
۱۳۹۲ – سریال تلویزیونی روزهای بد، به‌در – کارگردان سعید آقاخانی
۱۳۹۲ – سریال تلویزیونی شوخی کردم – کارگردان مهران مدیری
۱۳۹۱ – سریال تلویزیونی خانه اجاره‌ای (سری دوم) – کارگردان شاهد احمدلو
۱۳۹۰ – سریال تلویزیونی چمدان – کارگردان خسرو ملکان
۱۳۹۰ – سریال تلویزیونی خانه اجاره‌ای – کارگردان رامین ناصرنصیر
۱۳۹۰ – سریال تلویزیونی راه در رو – کارگردان سعید آقاخانی
۱۳۸۸ – سریال تلویزیونی زن‌بابا – کارگردان سعید آقاخانی
۱۳۸۸ – سریال تلویزیونی عید امسال – کارگردان سعید آقاخانی
۱۳۸۴ – سریال تلویزیونی ارث بابام – کارگردان سیدجواد رضویان
۱۳۸۲ – سریال تلویزیونی ورود ممنوع ممنوع – کارگردان مهران غفوریان
۱۳۸۱ – سریال تلویزیونی زیر آسمان شهر (سری سوم ) – کارگردان مهران غفوریان
۱۳۸۰ – سریال تلویزیونی زیر آسمان شهر(سری دوم) کارگردان مهران غفوریان
۱۳۸۰ – سریال تلویزیونی زیر آسمان شهر – کارگردان مهران غفوریان
۱۳۸۰ – سریال تلویزیونی طبقه وسط  – کارگردان مهران غفوریان
۱۳۷۹ – سریال تلویزیونی گلهای ۷۹ – کارگردان مهران غفوریان
۱۳۷۹ – سریال تلویزیونی تماشا ۷۹
۱۳۷۸ – سریال تلویزیونی شب روباه – کارگردان همایون اسعدیان مهران غفوریان
۱۳۷۸ – سریال تلویزیونی گلهای ۷۸ – کارگردان مهران غفوریان
۱۳۷۸ – سریال تلویزیونی این چند نفر مهران غفوریان
۱۳۷۸ – سریال تلویزیونی حرف تو حرف مهران غفوریان از شبکه ۵ پخش می‌شد.
۱۳۷۷-۱۳۷۸ – سریال تلویزیونی عید آن سال‌ها – کارگردان سعید ابراهیمی‌فر
۱۳۷۷ – سریال تلویزیونی گلهای ۷۷ – کارگردان مهران غفوریان
۱۳۷۶ – سریال تلویزیونی عروسی ۷۷ – کارگردان مهرداد پوراحمد
۱۳۷۶ – سریال تلویزیونی گلهای ۷۶ – کارگردان مسعود آب پرور
۱۳۷۶ – سریال تلویزیونی سلام سلام – کارگردان سیدعلی سمنانی
۱۳۷۵ –  مسابقه پنج  – کارگردان غلامحسین لطفی
۱۳۷۵ – سریال تلویزیونی نوروز ۷۵ – کارگردان داریوش
۱۳۷۵ – سریال تلویزیونی فروشگاه – کارگردان احمد بهبهانی
۱۳۷۳ – سریال تلویزیونی لبخند سوم  – کارگردان مسعود رشیدی

 

متن گفتگوی مهران غفوریان در برنامه ۳۵

مهران غفوریان با حضور در برنامه اینترنتی «۳۵» از چگونگی شروع فعالیت هنری‌اش در سینما و تلویزیون و آشنایی‌اش با رضا عطاران و مهران مدیری گفت. غفوریان در ابتدا درباره تپل بودن خود در کودکی گفت: «من وقتی به دنیا آمدم شش کیلو بودم و چون عکس‌های کودکی‌ام مربوط به دوران قبل انقلاب است و لباس زیادی به تن نداشته‌ام، قابل پخش نیست.» او درباره علاقه‌اش به تئاتر در دوران کودکی توضیح داد: «آن زمان بیشتر به درآمد تئاتر فکر می‌کردم، یادم هست با جعبه های پفک صحنه نمایش عروسکی درست می‌کردم و برای هر نمایش دو تومان می‌گرفتم.» غفوریان درمورد فیلم‌ها و سریال‎های مورد علاقه‌اش گفت: «عاشق فیلم‌های اکشن مخصوصا رمبو و راکی بودم، وقتی وارد هنرستان شدم به سمت بازیگری گرایش پیدا کردم. «باز مدرسه‌ام دیر شد» را خیلی دوست داشتم و به دلیل اینکه تپل بودم من را به آقای عبدی تشبیه می‌کردند.»

او از اولین تجربه بازیگری‌اش در تلویزیونی گفت: «اولین بار برای سریال «آیتم ۳۹» تست دادم که داریوش کاردان و مهرداد خسروی به صورت مشترک کارگردانی آن را به عهده داشتند که خوشبختانه قبول شدم.» غفوریان ادامه داد: «من به مدت چهارماه سر صحنه می رفتم، گریم می‌شدم ولی به من نقش نمی‌دادند، حسین رفیعی، بیژن بنفشه‌خواه و رحمان سیفی آزاد از همه بیشتر بازی می‌کردند. تا اینکه یکی از آیتم ها را خیلی خوب بازی کردم و بعد از آن نقش من در آیتم ها بیشتر شد.» او سپس درباره اولین تجربه کارگردانی‌اش گفت: «من «گل‌ های ۷۷» را برای عید همان سال ساختم و امیرحسین مدرس اجرای آن را برعهده داشت و رضا عطاران هم متن کارها را می‌نوشت. جواد رضویان، ارژنگ امیرفضلی و بیژن بنفشه‌خواه هم در بخش نمایشی بازی می‌کردند.»

 

 

این بازیگر کمدی درباره ماجرای آشنایی‌ اش با رضا عطاران توضیح داد: «از زمانی که ساعت خوش را کار می‌کرد و خیلی معروف شده بود، با او آشنا شدم، بعد هم یک برنامه ترکیبی از بازیگران دو گروه ساخته شد که آنجا با عطاران رفیق شدم.» در ادامه برنامه، غفوریان درباره سریال «زیر آسمان شهر» گفت: «چون برنامه‌هایی که ساخته بودم با استقبال خوبی روبه‌رو شده بودند، تلویزیون با من یک قرارداد بست تا یک کاری تولید کنم و خودم نیز تهیه‌کننده باشم. من به سراغ رضا عطاران رفتم و گفتم می‌خواهم کاری بسازم که خیلی سروصدا کند. رضا هم قبول کرد و چندماه مدام درگیر نوشتن متن کار بودیم و رضا خیلی برای کار زحمت کشید و همه کاراکترها را او خلق کرد. رضا عطاران خالق زیر آسمان شهر است.»

او ادامه داد: «کارگردانی فنی و تدوین کار به عهده مهدی مظلومی بود و در فصل دوم سریال رضا کمتر همراه‌مان بود و می‌گفت که دیگر نمی‌تواند بنویسد و مغزش از داخل درد می‌کند. این شایعاتی که مطرح بود باهم اختلاف داشتیم اصلا درست نبود.» غفوریان سپس نظرش را درباره موفقیت مهران مدیری و رضا عطاران در ساخت سریال‌های تلویزیونی، اینچنین بیان کرد: «به نظرم مهران مدیری سریال ساز بهتری است و خیلی دراین زمینه تجربه دارد. در مقابل رضا خودش می‌گوید من آدم سریال هر شبی ساختن نیستم. من به شدت کمدی رئال عطاران را دوست دارم.» او همچنین درخصوص عدم توفیق سریال «در حاشیه» نسبت به کارهای قبلی مدیری گفت: «شرایط خیلی سخت است و رقبای ما در شبکه های ماهواره‌ای و در سینمای دنیا بسیار قوی هستند و مخاطبین سلیقه‌شان تغییر کرده است. باید ما بتوانیم متناسب با ذائقه آن‌ها کارهای خوب‌تری بسازیم. من در سری جدید «زیر آسمان شهر» همه تلاشم را در این زمینه خواهم کرد.»

این بازیگر که با فیلم «شارلاتان» وارد سینما شد، درخصوص این فیلم و حضور متعددش در فیلم‌های کمدی عامه پسند گفت: «فیلم «شارلاتان» کار خوبی بود و من تا قبل از بازی در آن نمی‌دانستم که کپی یک فیلمفارسی است و حتی نمی‌دانستم نقش چه کسی را بازی می‌کنم.» او ادامه داد: «راستش را بخواهید پولی که می‌دادند خیلی می‌چسبید و در مدت ۱۰ روز پول کار در یک سریال را می‌گرفتم، البته بعد از یک دوره‌ای از بازی در این فیلم‌ها صرف نظر کردم.» این بازیگر کمدی درباره فیلم جدید عبدالرضا کاهانی که هنوز مجوز نمایش نگرفته است گفت: «امیدوارم این اتفاق برای هیچ فیلمی نیفتد، مطمئنا همه کارگردان‌ها فیلم‌ می‌سازند تا اکران شود و از وزیر جدید می‌خواهم که به این فیلم و همه فیلم‌ها نگاه دیگری شود. مگر می‌شود که فیلمی مجوز ساخت بگیرد ولی اکران نشود.»

او در پایان درباره کارهای آینده خود گفت: «خوشبختانه رضا عطاران دوباره برگشته و قرار است در «زیر آسمان شهر» به عنوان مشاور در کنار ما باشد و مهراب قاسمخانی هم به عنوان نویسنده در این پروژه حضور خواهد داشت. همچنین به دنبال ساخت فیلم کمدی هستم که فیلمنامه‌اش را خشایار الوند نوشته است و یک کاراکتری دارد که اگر عطاران بازی نکند اصلا درنمی‌آید و من عاشق رضا هستم و حتما در این فیلم خواهد بود.»

زندگی‌نامه

بازیگری را با مجموعه طنز جنگ ۳۹، داریوش کاردان آغاز کرد؛ و خیلی زود به عرصه کارگردانان تلویزیونی پیوست. از سال ۱۳۷۶ بود که برنامه گلها را ساخت و پس از آن حرف تو حرف، سپس در برنامه ۱۳۷۷، با مهران مدیری هم بازی شد، سپس این چند نفر را کارگردانی کرد که در بین مردم به نام هژیرها معروف شده بود. بعد از آن هم، زیر آسمان شهر را ساخت که آغازی شد برای پخش هر شب سریالها در تلویزیون. با موفقیت این مجموعه وی مبادرت به ساخت سری دوم و سوم آن نمود.[۱] غفوریان سپس در سال ۸۲ شروع به ساخت یک سریال نود شبی دیگر به نام «ورود ممنوع، ممنوع» کرد که ساخت این مجموعه پس از پخش چند قسمت از سوی مدیر وقت گروه فیلم و سریال شبکه پنج سیما متوقف شد.[۲] پس از آن وی بیشتر به بازی در فیلمهای سینمایی و سریالهای تلویزیونی مشغول شد و تنها یک فیلم ویدئویی به نام «من پلیس نیستم» ساخت. تا اینکه در سال ۹۵ در هنگام ساخت سریال همسایه‌ها پس از شکستن پای آرش معیریان کارگردان سریال و انصراف او از ادامه کار، غفوریان کارگردانی کار را به عهده گرفت و فیلمبرداری را از اول آغاز نمود.[۳]

غفوریان در جریان مسابقات خنداننده برتر در برنامه خندوانه، توانست به مرحله فینال راه پیدا کند و همراه با امیرمهدی ژوله جایگاه اول را از آن خود نماید.

فیلم‌شناسی

سینما

 • ۱۳۹۵: آس و پاس (آرش معیریان)
 • ۱۳۹۵: ارادتمند؛ نازنین بهاره تینا (عبدالرضا کاهانی)
 • ۱۳۹۴: ناردون (فریدون حسن‌پور)
 • ۱۳۹۴: ۵۰ کیلو آلبالو (مانی حقیقی)
 • ۱۳۹۳: مجرد ۴۰ ساله (شاهین باباپور)
 • ۱۳۹۲: کالسکه (آرش معیریان)
 • ۱۳۹۱: جابه‌جا (علی توکل‌نیا)
 • ۱۳۸۹: پیتزا مخلوط (حسین قاسمی جامی)
 • ۱۳۸۹: سه نفر روی خط (خسرو ملکان)
 • ۱۳۸۹: فوتبالی‌ها (سیامک خواجه‌وند)
 • ۱۳۸۸: پرواز مرغابی‌ها (علی شاه‌حاتمی)
 • ۱۳۸۸: حلقه‌های ازدواج (شاهین باباپور)
 • ۱۳۸۸: شیر و عسل (آرش معیریان)
 • ۱۳۸۵: دختر میلیونر (اکبر خامین)
 • ۱۳۸۵: زن بدلی (مهرداد میرفلاح)
 • ۱۳۸۵: کلاهی برای باران (مسعود نوابی)
 • ۱۳۸۳: انتخاب (تورج منصوری)
 • ۱۳۸۳: شارلاتان (آرش معیریان)

تلویزیون

سال نام مجموعه سمت کارگردان توضیحات
۱۳۹۵ همسایه‌ها بازیگر مهران غفوریان شبکه نسیم
۱۳۹۴ درحاشیه۲ بازیگر مهران مدیری  
۱۳۹۴ سه شو مجری جواد رضویان
۱۳۹۳ در حاشیه   مهران مدیری شبکه ۳ – نوروز ۹۴
سیگنال موجود است   مهدی مظلومی شبکه سه
خاتون   مرتضی آتش زمزم بهار ۹۳ – شبکه اصفهان
۱۳۹۲ روزهای بد، به‌در   سعید آقاخانی نوروز ۹۳
۱۳۹۱ خانه اجاره‌ای (سری دوم)   شاهد احمدلو ۷۵ قسمت
۱۳۹۰ چمدان   خسرو ملکان رمضان ۱۳۹۱ – شبکه ۲
خانه اجاره‌ای   رامین ناصرنصیر ۲۰ قسمت
راه در رو   سعید آقاخانی نوروز ۹۰
۱۳۸۸ زن‌بابا   نوروز ۱۳۸۹
عید امسال    
۱۳۸۴ ارث بابام   سیدجواد رضویان شبکه سه
۱۳۸۴ شبکه سه و نیم   داریوش کاردان شبکه سه
۱۳۸۲ ورود ممنوع ممنوع   مهران غفوریان شبکه تهران
۱۳۸۱ زیر آسمان شهر – سری سوم    
۱۳۸۰ زیر آسمان شهر – سری دوم    
زیر آسمان شهر    
طبقه وسط    
۱۳۷۹ گلهای ۷۹   نوروز ۱۳۸۰
تماشا ۷۹     قطعات کوتاه طنز که از شبکه ۳ پخش می‌شد.
۱۳۷۸ شب روباه   همایون اسعدیان مهران غفوریان تنها در «نسخه تلویزیونی» آن بازی داشت.
گلهای ۷۸   مهران غفوریان نوروز ۱۳۷۹
این چند نفر    
حرف تو حرف   شبکه ۵
۱۳۷۷–۱۳۷۸ عید آن سال‌ها   سعید ابراهیمی‌فر شبکه ۲
۱۳۷۷ گلهای ۷۷   مهران غفوریان  
جنگ ۷۷   مهران مدیری غفوریان در قسمتهایی از این سریال بازی داشت[۴]
۱۳۷۶ عروسی ۷۷   مهرداد پوراحمد نوروز ۱۳۷۷.
گلهای ۷۶   مسعود آب پرور ۱۳۷۷ – شبکه ۳
سلام سلام   سیدعلی سمنانی  
۱۳۷۵ مسابقه پنج   غلامحسین لطفی شبکه تهران
نوروز ۷۵   داریوش کاردان شبکه ۱
فروشگاه   احمد بهبهانی شبکه ۳
فصل دوم     شبکه ۳
۱۳۷۳ لبخند سوم   مسعود رشیدی صبح‌های جمعه، از شبکه سوم پخش می‌شد.

شبکه نمایش خانگی

سال نام سمت کارگردان توضیحات
۱۳۹۵ با من خوش میگذره بازیگر مرتضی آتش زمزم مسابقه[۵]
۱۳۹۴ عطسه بازیگر مهران مدیری ۱۰ قسمت
۱۳۹۳ سیگنال موجود است بازیگر مهدی مظلومی ۱۸ قسمت
۱۳۹۲ عاریه بازیگر متین اوجانی فیلم ویدئویی[۶]
۱۳۹۲ شوخی کردم بازیگر مهران مدیری ۲۴ قسمت
۱۳۹۲ یه اتفاق ساده بازیگر متین اوجانی فیلم ویدئویی[۷]
۱۳۹۲ شهر امن و امان است بازیگر متین اوجانی فیلم ویدئویی[۸]
۱۳۹۲ مشعل بازیگر عباس خواجه وند فیلم ویدئویی[۹]
۱۳۹۲ دل سپرده بازیگر عباس مرادیان فیلم ویدئویی[۱۰]
۱۳۹۲ زندگی به شرط چاقو بازیگر عباس مرادیان فیلم ویدئویی[۱۱]
۱۳۹۲ دربست تا لواسون بازیگر جواد مزد آبادی فیلم ویدئویی[۱۲]
۱۳۹۲ تلخ اما شیرین بازیگر جواد مزد آبادی فیلم ویدئویی[۱۳]
۱۳۹۲ من کارگرم بازیگر علی توحیدپرست فیلم ویدئویی[۱۴]
۱۳۹۲ شام ایرانی بازیگر سروش صحت سری سوم
۱۳۹۱ سر پیری و معرکه گیری بازیگر راهب قاسمیان فیلم ویدئویی[۱۵]
۱۳۹۱ گدایان تهران بازیگر عباس خواجوند فیلم ویدئویی[۱۶]
۱۳۹۱ شوخی با ستارگان بازیگر امیرحسین قهرایی دوربین مخفی
۱۳۹۰ نردبان چوبی بازیگر فرهاد ارج فیلم ویدئویی[۱۷]
۱۳۸۹ من پلیس نیستم بازیگر و کارگردان مهران غفوریان فیلم ویدئویی[۱۸]
۱۳۸۷ یه آسمون آبی سقف اتاق منه بازیگر مجتبی چراغعلی فیلم ویدئویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *