دانستنی ها

دانستنی شارژر اصل و شارژر تقلبی

تا زمانی که شارژر اصل و اورجینال در دسترس است، شارژر تقلبی چرا؟

شاید برای شما هم اتفاق بیفتد که شارژر اصل و اورجینال تلفن هوشمند خود را حالا به هرر دلیل از دست بدهید و گول قیمت پایین یک شارژر تقلبی را بخورید. اما در این مقاله با “آی ام او زد” همراه باشید تا کاملا درک کنید صرف هزینه بالا برای شارژر باعث می شود سرمایه گذاری بلند مدتی روی عمر باتری گوشی خود داشته باشید.

باتری گوشی خود را فدای هزینه نکنید
تلفن همراه یکی از مهم ترین و محبوب‌ترین وسایل مورد نیاز زندگی روزانه هر فردی در عصر حاضر است. در سراسر جهان میلیون‌ها کاربر از این وسیله ارتباطی در تمام طول روز استفاده می‌کنند. پس طبیعی است همانطور که از گوشی خود مراقبت می‌کنید و به سلامت آن اهمیت می‌دهید، به لوازم جانبی گوشی نیز توجه کنید که حتما سالم باشند. به این دلیل که استفاده از لوازم جانبی غیر اصل می‌تواند صدمات جدی به گوشی وارد کند. تصور کنید با گرونی لوازم دیجیتالی خصوصا گوشی موبایل، مجبور می‌شوید به دلیل استفاده از لوازم جانبی غیر اصل برای نو سازی موبایل خود هزینه زیادی بپردازید. خرید شارژر اصل مهم ترین کاری است که شما می‌توانید برای حفظ سلامت عمر باتری گوشی خود انجام دهید.

 

خرید شارژر تقلبی
شارژر مهم ترین لوازم جانبی گوشی به شمار می رود. انواع مختفلی از شارژرها با قیمت‌های متفاوت در بازار موجود است. اگر به اصل بودن کابل شارژ دقت نکنید ممکن است با تلفات زیادی مواجه شوید. شارژر تقلبی به دلیل ظاهر تقریبا همسانی که با شارژر اصل و اورجینال دارد، ممکن است شما را گول بزند. اما توجه کنید که شارژر اصل و تقلبی تفاوت‌های زیادی باهم دارند. استفاده از شارژر تقلبی می‌تواند آسیب بسیار جدی به گوش شما وارد کند. با خرید شارژر اصل می‌توانید از این خطرات پیشگیری کنید. در ادامه بیشتر با خطرات استفاده از شارژرهای تقلبی آشنا خواهید شد.

تشخیص ندادن پورت USB از پریز برق
همه ما می‌دانیم که شارژ کردن گوشی با پریز برق سریع‌تر از شارژ کردن از طریق USB کامپیوتر است. برخی از کابل‌های ارزان قیمت متوجه این تفاوت نمی‌شوند. شاید حتی شما هم متوجه این مسئله نشوید مگر اینکه نیاز به شارژ کردن سریع گوشی خود داشته باشید. در هر حال یک کابل بی کیفیت چه روی پریز دیوار چه با پورت USB کامپیوتر فرقی نمی‌کند و در هر دو صورت سرعت شارژ به 500 میلی آمپر محدود می‌شود.

کم شدن سرعت شارژ دستگاه
در هنگام خرید شارژر اصل به کابل آن نیز دقت کنید. درون اکثر کابل‌های شارژ یک سیم انتقال اطلاعات و یک سیم مخصوص شارژ کردن وجود دارد. اما این در همه کابل ها یکسان نیست. کابل های ارزانی که در بازار به فروش می‌رسند معمولا درجه 28/28 دارد در حالی که هنگام خرید گوشی یا تبلت یک کابل شارژ با درجه 28/24 به شما ارائه می‌شود. با وجود کابل شارژ 24 جریان تا 2 آمپر می‌رسد که می‌تواند گوشی شما را سریع‌تر شارژ کند. اما این مسئله در کابل‌های 28/28 این‌گونه نیست و صرفا تا جریان 500 آمپر می‌تواند هدایت کند. خرید شارژر اصل و استفاده کردن از آن می‌تواند گوشی را حدود 5 ساعت کامل شارژ کند. اما در کابل‌های تقلبی این عمل 19 ساعت طول می‌کشد.

 

خطرات استفاده از کابل شارژ تقلبی را می شناسید؟

آسیب به باتری یا گوشی

عدم توانایی در همگام سازی موبایل با کامپیوتر

آتش سوزی الکتریکی

داغ شدن بیش از حد کابل و منفجر شدن آن

شکستن کابل در حین اتصال به دستگاه

بی‌کیفیتی و خراب شدن دستگاه

متصل نشدن کابل درون آداپتور یا گوشی

روش تشخیص شارژر اصل از تقلبی

شارژر اصل معمولا با ظرافت خاصی طراحی شده است که به یک نگاه می‌شود تفاوت بین آن با شارژر تقلبی را تشخیص داد. از لحاظ ظاهری نیز کیفیت ساخت هرکدام باهم کاملا تفاوت دارد. مثلا در هنگام خرید شارژر اصل به جنس بدنه و رنگ چاپ حروف روی آن توجه کنید. درمورد کابل شارژر نیز باید به نکاتی توجه کنید. مثلا دقت کنید که کابل‌های اصلی بسیار نرم‌تر از نمونه تقلبی آن است. از دیگر نکات مهمی که هنگام خرید باید به آن توجه کنید موارد زیر است:

توجه به لوگو

اولین چیزی که روی آداپتور شارژر به چشم می خورد لوگو مخصوص به برند سازنده شارژر است. لوگوی شارژر اصل باید کاملا واضح، بدون پخش رنگ و بدون غلط املایی روی بدنه آداپتور حک شده باشد. وقتی یک شارژر تقلبی را کنار شارژر اصل بگذارید متوجه غلط املایی در نوشته ها یا لوگوی شارژر خواهید شد که یا پررنگ و بدون کیفیت یا با پخش شدن رنگ، نوشته ها را حک کرده‌اند. پس در حین خرید شارژر اصل به این نکته نیز توجه کنید.

قیمت شارژر

معمولا قیمت شارژر تقلبی پایین‌تر از نمونه اصلی است زیرا سازندگان آن‌ها بدون توجه به کیفیت ساخت محصول فقط به فروش بیشتر توجه دارند و کیفیت برایشان مهم نیست. البته توجه داشته باشید که ممکن است این شارژرها با قیمت بالا نیز در بازار به فروش برسند که دیگر باید در انتخاب و خرید آن‌ها بسیار دقت کنید.

 

بسیار با کیفیت ساخته می‌شود. به طوری که هیچ درز اضافه‌ای در آن نمی‌بینید. درحالی که در آداپتورهای تقلبی درزهای زیادی به چشم می‌خورند.

محل اتصالات وسط شارژر

محل خط اتصال دو قسمت آداپتور اصلی به خوبی پرداخت و صاف شده است به طوری که حتی ممکن است خیلی واضح نباشد. اما در نمونه تقلبی آن این خط کاملا پیدا و قابل لمس است.

وزن آداپتور

یکی دیگر از موارد تشخیص آداپتور اصل از کپی، توجه به وزن آن است. شارژر اصل معمولا وزن بیشتری نسبت به نمونه تقلبی دارد. اگر شارژر اصل و کپی را همزمان در دوست خود قرار دهید کاملا متوجه این موضوع می‌شوید.

محل ورودی USB

از دیگر مواردی که هنگام خرید شارژر اصل باید به آن توجه کرد، محل قرار گرفتن ورودی USB می‌باشد. در شارژر اصل این ورودی زیر بدنه و در کنار اطلاعات حک شده آن قرار دارد. اگر ورودی USB را در کناره‌های آداپتور قرار داشت مطمئن باشید که این شارژر تقلبی است.

دوشاخه شارژر

دوشاخه‌های شارژر را نیز هنگام خرید مورد بررسی قرار دهید. در شارژر اصلی دوشاخه ها کاملا صاف است و در وسط آن‌ها انحنایی وجود دارد. اما در شارژرهای تقلبی دوشاخه ها کج و بدون انحنا است.

آمپر خروجی شارژر

با تست کردن آداپتور شارژر تقلبی با یک آمپرسنج متوجه می‌شوید که آمپر خروجی آن کمتر یا بیشتر از حد استاندارد نشان داده می‌شود. خروجی استاندارد شارژر ها معمولا 2 آمپر است.

اهمیت استفاده از شارژر اورجینال

خرید شارژر اصل و استفاده از آن در سلامت گوشی شما بسیار تاثیر گذار است. هر چقدر کیفیت شارژرتان پایین باشد زودتر باتری گوشی خود را از دست خواهید داد. شارژرهای اصل و اورجینال، گوشی شما را به درستی شارژ می‌کنند. استفاده از شارژرهای اورجینال شما را از خطر انفجار شارژر در امان نگه‌ می‌دارد. همچنین بر طول عمر باتری موبایلتان تاثیر گذار است.

 

جمع بندی

دانستیم که خرید شارژر اصل برای حفظ سلامت باتری موبایل و همچنین حفظ جان خودمان بسیار پر اهمیت است. حالا چرا خطر جانی دارد؟ به این دلیل که شارژر تقلبی به دلیل ولتاژ نامناسب یا داغ شدن بیش از حد مجاز منجر به انفجار می‌شود. پس در هنگام خرید شارژر حتما با نکاتی که در این مقاله گفته شد، دقت کنید تا از خرید خود اطمینان حاصل کنید. همچنین به این نکته دقت کنید که همیشه گرانی دلیل بر اصل بودن آن وسیله نیست. گاهی افراد سودجو پیدا می‌شوند ک فقط به فکر منافع خود هستند و شارژرها تقلبی و بی ارزش را با قیمت بالایی به فروش می‌رسانند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *